Anlatımlı Yeni Başlayanlar İçin: Kolay Lif Örnekleri ve Yapılışı 2019

Herkese merhabalar. Bugün, yeni başlayanlar için kolay lif örnekleri ve yapılışlarına hep beraber bakacağız. Bu yılın yani 2019 lif örnekleri içerisinden de en basit yapılışlı olanlara hep beraber bakalım.

Herkesin ihtiyacı, özel günlerde harika bir hediye ve pek çok kişi tarafından sevilerek örülen lif modelleri hakkında size detaylı bilgiler vereceğim.

İlk önce, sizlere bugün çıkaracağımız lif örneğinin bitmiş haline hep beraber bakalım. Ardından bu kolay lif modeli yapılışına geçelim.BİSMİLLAH

Kolay Düz Yıldız Lif Yapılışı

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeler şunlar;

  • İki veya üç farklı renkte lif ipi (dilediğiniz kadar renkle yapabilirsiniz.)
  • 7-8 numara tığ.

Malzemeleri öğrendiğimize göre yapılışına geçebiliriz;

Fıstık yapımı ile başlıyoruz. Fıstık için ilk önce 4 veya 5 tane zincir çekiyoruz. Son çektiğimiz zincire tığımıza ip dolayıp batıyoruz. Ardından tekrar doluyoruz, tekrar çıkarıyoruz. Bu saydığımız işlemleri üç defa yapıyoruz. Ardından tığımız ile hepsini bir topluyoruz, tuttuğumuz ipten arasından batırıyor, çıkarıp ardından sabitliyoruz. Sonra tekrar bir zincir çekiyoruz. Biraz önce yapmış olduğumuz işlemi çektiğimiz zincirin arasına tekrar yapıyoruz. Büyüklüğünü ne kadar yapmak istiyorsanız o kadar fıstık yapmanız gerekir. Benim yukarıda göstermiş olduğum örnekte 18 tane fıstık bulunmakta.

En sonunda, fıstıklarımızı yaptığımızda en son fıstıktan dibine bir tane fıstık yapıyoruz ancak kapatmıyoruz. Sonra yanına bir fıstık daha kapatmıyoruz sonra üçüncü bir noktaya bir fıstık daha yapıyoruz ama kapatmıyoruz. Böyleylikle üç adet kapanmamış fıstığımız olacak. Sonra ipten tutuyoruz ve hepsinin arasından geçip sabitliyoruz, bir zincir çekiyoruz. Sonra kapattığımız fıstıkların en üstüne üçlü bir fıstık yapıyoruz ve kapatmıyoruz. Sonra hemen dibindeki boşluğa bir fıstık yapıyoruz kapatmıyoruz. Ardından üçüncü fıstığı yapıyoruz yanındaki boşluğa. İpimizi tutup hepsinin arasından geçiriyoruz, tuttuğumuz ipin arasından da tığımızı geçiyoruz ve sabitleyip bir zincir çekiyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar yapıyoruz.

Geri dönüp tekrar bir fıstık yapıp sabitleyelim. Sonra arasına bir zincir çekiyoruz. Çektiğimiz zincirin arasına yani boşluğa üçlü fıstık yapıyoruz, ağzını kapatmıyoruz. Sonra o çektiğimiz ikili üst üste fıstıkların dibine bir fıstık daha yapıp ağzını kapatmıyoruz. Sonra yanındaki boşluğa fıstık yapıyoruz; sonuç olarak üç tane fıstık olacak ve ipimizi tutuyoruz, tığımızı üçünün arasından geçiriyoruz. Ve tuttuğumuz ipi tığdan da geçirip sabitliyoruz. Bir zincir çekiyoruz. Bu işlem en üste tekrar bir fıstık yaparak sonra dibine, sonra yanına üçlü fıstık yaparak devam edecek. Böylelikle istediğimiz ebatta lifimizi örebiliriz.

En son kenarlarını oyalama işine gelince üç zincir çekiyorum ben. Sonra diplerine üç fıstık yapıp hepsini bir kapatıyorum. Ve diğer boşluğa geçiyorum. Böylelikle sade bir oyalama işlemini tamamlamış oluyoruz. Daha farklı lif örnekleri ve yapılışlarını sizlerle de paylaşacağım.

Anlatımlı Yeni Başlayanlar İçin: Kolay Lif Örnekleri ve Yapılışı 2019
5 (100%) 1 vote

Bir Cevap Yaz