Anlatımlı 2019’un En Kolay Lif Modeli: Galatasaraylı Lif Yapılışı

Herkese merhabalar, pek çok kişinin gözünü korkuttuğu ancak bugün anlatınca ne kadar kolay olacağını göreceğimiz; sadece bir günde bitirebileceğiniz çok kolay lif modeli ile sizlerleyim. Ayrıca bu lif modelim, Galatasaray’lı takipçilerime bir hediye niteliğinde olsun. 🙂

Harika tasarımları, özenerek baktığınız lif modellerinin ne kadar kolay bir şekilde yapıldığını bu yazımda da göreceksiniz. Galatasaraylı lif modeli yapmak, çocuk oyuncağından bile basit. Ayrıca sadece Galatasaraylı dediğimize bakmayın, hangi takımı tutuyorsanız o takımın renklerine uygun lif ipi alarak çok kolay bir şekilde kendi lifinizi yapabilir; arkadaşlarınıza veya arkadaşlarınıza harika bir el emeği göz nuru hediye verebilirsiniz.

Galatasaraylı lif modeli için gereken malzemelerimiz; sarı ve kırmızı renkte lif ipi ve 7 veya 8 numara tığ. Dilerseniz şimdi lif yapımına geçelim.BİSMİLLAH

Galatasaraylı Lif Yapılışı

En başta lifimize fıstık yaparak başlayacağız. Peki fıstık nasıl yapılır? Fıstık yapmak için önce 4-5 zincir çekiyoruz, tığımızla biraz ip uzatıyoruz ve tığımızın üstünü ipten doluyoruz; zincirin dibine batıyoruz ve aynı uzaklıkta uzatıyoruz. Ve tekrar tığımızın üstünü alıp aynı yere tekrar tığımızı üstünü dolayıp batırıp çekiyoruz. Bu işlemi üç kere yapınca ipimizi tutuyoruz, tığımızı alıyoruz ve arasından geçiriyoruz; tekrar tuttuğumuz ipin arasından geçip sabitliyoruz. Ve kapatıyoruz.

Ardından bir zincir çekiyoruz. Tekrar ipimizi uzatıyoruz, tığımıza ip doluyoruz. Sonra yaptığımız zincirin bulunduğu yerde boşluk olacak, tekrar oraya batıp çekiyoruz. Ardından tekrar ip doluyoruz ve boşluğa batıp çekiyoruz. Bu işlemi 3 kere tekrarladıktan sonra ipimizi tutuyoruz; tığımızı çektiğimiz dolguların arasından geçiriyoruz. Sonra tuttuğumuz ipin arasından geçirip sabitliyoruz ve kapatıyoruz. Ve tekrar zincir çekerek; lifi ne kadar büyüklükte istiyorsak o kadar büyüklükte yapıyoruz.

Benim örnekte göstermiş olduğum lif, 25 fıstıkla yaptığım bir lif. Açıkçası gayet büyük bir lif ortaya çıkmış oldu.

Fıstığımızın sonuna gelince 3 zincir çekiyoruz, tığımıza ip doluyoruz. Çektiğimiz fıstığın sonundan boşluğa tığımıza ip alıyoruz. 3 kere de çıkartıyoruz ipi. Yani üçlü trabzan yapmış oluyoruz.

Bu üçlü trabzanı aralarında hiç zincir olmadan 4 defa yapıyoruz. Şimdi bir zincir çekiyoruz ve diğer fıstığın dibine batırıyoruz. Tığımızı doluyoruz ve üç kerede çıkartıyoruz. Üçlü trabzan oluyor bu. Toplam 4 defa aynı yere yapıyoruz; tekrar arasına bir zincir çekip aynı işlemi sıra sonuna kadar yapıyoruz. Dönüşte ise üç tane zincir çekiyoruz ve tığımıza doluyoruz; tıpkı fıstık yapımı gibi oradaki çektiğimiz trabzanların üzerinde boşluk olacak. O çektiğimiz boşlukların üstünü alarak tek tek batıp çıkarıyoruz. İpimizi bırakmıyoruz, tığımızı fıstıkların arasından geçiriyoruz. Tuttuğumuz ipin arasından geçirerek sabitliyoruz. Tekrar bir zincir çekiyoruz. Tığımızdaki ipi biraz uzatıp ipimizi tığımıza doluyoruz. Çektiğimiz zincirin dibinden veya boşluğundan geçiriyoruz. Tekrar tığımıza ip dolayıp aynı yerden ipimizi çıkarıyoruz. Üçlü fıstık olunca; kapatmıyoruz, tekrar fıstığımıza ip dolayıp aşağıdaki çektiğimiz üçlü trabzanların boşluklarına dört defa ipimizi çıkarıp doluyoruz tıpkı fıstık yapımı gibi. Tekrar orta parmağımızla ipimizi tutuyoruz, tığımıza ipi doluyoruz; tuttuğumuz ipin arasından tığımızı geçiriyoruz ve sabitliyoruz.

Ardından tekrar zincir bir çekiyoruz tığımızı uzatıyoruz. Tığımıza ip doluyor, zincir çektiğimiz boşluktan tığımızı batıp çıkarıyoruz. Tekrar tığımıza ip doluyoruz, aynı boşluktan batıp çıkarıyoruz. Tekrar kapatmadan tığımızın üstünü alıyoruz. Yanındaki üçlü trabzanların tepelerindeki boşluğa tığımızı batıp çekiyoruz. Bu işlemi dört defa tekrarlıyoruz. Tekrar ipimizi orta parmağımızla tutuyoruz, tığımızı yaptığımızın fıstıkların içinden geçiriyoruz. Sonra tuttuğumuz ipin arasından da geçip sabitliyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar yapıyoruz. Sonraki işlem ise, bir önceki anlattığımız işlemleri ikili döngü olarak tekrarlıyoruz. Lifimizin bitişine gelince, lifimizin kenarlarını istediğimiz gibi oyalayabiliriz.

Ben üç zincir çekip, üçlü fıstık yapıp kenarlarına batarak yaptım. Ayrıca fıstıktan tutacak yer de yaptım.

SONUÇ

Anlatımlı 2019’un En Kolay Lif Modeli: Galatasaraylı Lif Yapılışı
5 (100%) 3 votes

Bir Cevap Yaz